Cilt Bakımı

Evde Aloe Vera Maskesi Nasıl Yapılır ?

Evde Aloe Vera Maskesi Yapma

Aloe Vera Nedir ?

Aloe Vera Maskesi : Zambakgiller familyasından olan Aloe vera son yılların en ünlü bitkilerinden bir tanesi. cildimizin sağlığı için mucize değerinde. Cildimiz için yüksek besin değerlerine sahip olan aloe vera çok zengin vitamin ve enzimler içermektedir.Bu sebepten bir çok alanda kullanımımıza uygun bir hal almakta. Kuzey afrika, Akdeniz ve hinmdistanda yetiştirilebilen bu bitki ülkemizde de üretilmeye başlanmıştır.Artık ev hanımları evlerinde saksılar içinde dikip büyütebiliyor ve çokça da yaygın kullanılmaktadır.Özellikleri arasında Nemlendirici bulunması onu bir çok makyaj malzemesinde ve Maske, bakım kremi gibi ürünlerde sıkça karşımıza çıkarıyor. Aloe vera kullananlardan aldığınız bilgiler ile merak içindeyseniz şimdi bu yazımızda tüm soru işaretlerinizi kaldırıyoruz.

Aloe Vera Maskesi

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir ?

Aslına bakılırsa aloe veranın çok çok fazla faydası vardır.. ve hala yapılan araştırmalarda yeni özellikleri ve faydaları yeni kullanım alanları bulunmaktadır.Fakat biz size halk arasında en yaygın olan kullanım alanlarından ve yararlarından bahsedeceğiz.

Aloe Vera Maskesi

 • Aloe Vera yüksek derecede Mineral, Protein ve Vitaminler barındırır,Bu bileşenler sayesinde vücuttaki kolajen üretimini arttırır cildinizin yaşlanmasını yavaşlamasında olumlu etkisi olur.
 • En çok görünen ve bizi rahatsız eden Yüz bölgesinde, Boyunda, ellerde nemlendirici özelliği ile kırışıklık ile savaşır.
 • Güneş kaynaklı yanıklar ve güneş lekesi gibi durumlarda da faydaları görülmüştür.
 • Cildi kuru kişilerde belli süreli kullanımda hızlı nemlendirme özelliği ile cildinizsi nemlendirir.
 • Renk farkı ve eşitsizlikler bulunan ciltlerde faydaları görülmüştür.
 • pH oranını yükseltir ve ciltte gözenek açar.

Aloe Veranın Jeli Nasıl Çıkartılır ?

Aloe Vera Maskesi

Aloe vera bitkisinin yapraklarında bulunan jel çıkartılarak kullanılmaktadır. Jeli çıkartmak için Aloe vera yapraklarını kök kısmından keserek üzerindeki kabuk sıyrılır içerisindeki sümüksü jel bizim aradığımız mucizenin kaynağıdır.Bu jel direk olarak hiçbir çalışma gerekmeksizin cildimizi sürülebilir durumdadır.Yüz, el ve genel olarak tüm cildimize krem şeklinde sürerek nemlendirme özelliğinden faydalanabiliriz. Ama sık kullanım gerektiren aloe vera ev ortamında hızlı tüketilir ve yapraklar bir süre sonra yetersiz kalacaktır.bu durumlarda da içinde aloe vera bulunan bakım ürünlerinden yardım almanızı tavsiye ederiz.

Aloe Vera Maskesi Yapımı

Aloe vera’nın faydalarından bahsettikten sonra şimdide uygulama alanlarına değinelim. Cilt bakımınızda ve saç bakımınızda çok olumlu sonuçlar aldıran aloe vera evinizdeki yetiştirdiğiniz bitkiler ile pratik cilt maskeleri hazırlayabilirsiniz. Ayrıca aloe vera ya evdeki faydaları malzemelerden ekleyerek kendinize özel karışımlar elde edebilirsiniz.Şimdi bazı bazı Aloe Vera Maskesi yapımı tariflerini gözden geçirelim.

Aloe Vera Maskesi

 • Kuru ciltler için aloe vere maskesi tarifi
 • Yağlı ciltler için aloe vera maskesi tarifi
 • Hassas ciltler için aloe vere maskesi tarifi
 • Karma ciltler için aloe vera maskesi tarifi
 • Siyah noktalardan kurtulma maskesi tarifi
 • Kırışıklık önleyici aloe veras maskesi tarifi

Kuru ciltler için maske tarifi: 4 kaşık aloe vera jeli, 2 kaşık yoğurt ve 5 yemek kaşığı salatalık suyu ile birlikte blendırda güzaelce harmanlıyoruz. Ortaya çıkan bu karışımı (maskeyi) cildimize sürüyoruz 15-20 dk kadar bekliyoruz ve ılık su ile yıkıyoruz. 2 gün arayla bu Aloe Vera Maskesi’ni yüzümüze uygulayabiliriz.

Yağlı ciltler için maske tarifi: Yine blenderın içerisinde, 3 Kaşık Aloe vera jeli,1 yumurta, , 1 tatlı kaşığı bal ve 2 kaşık arpa unu ekliyoruz. Karışımı 3-5 dakika kadar blendır’da harç ettikten sonra cildinize sürebilirsiniz. Maske iyice kuruyana kadar ortalama 15-20 dakika kadar bekliyoruz ve ılık su ile yavaşça yıkıyoruz.Yine bu maskemizide haftanın 2 günü düzenli olarak yapabiliriz.

Hassas ciltler için maske tarifi: Bir kabın içinde 4 kaşık aloe vera jeli, 1 kaşık bal ve 1 kaşık zeytinyağı ekliyoruz, iyice karıştırıyoruz. bu karışımı hassas cilt bölgelerimize uyguluyoruz 15 dakika kadar bekliyoruz. Sonrasında ılık suyla durulayıp havlu ile kurutuyoruz. Haftanın 2 günü düzenli olarak kullanıma uygun bir Aloe Vera Maskesi‘dir.

Karma ciltler için maske tarifi: yemek kaşığı kadar aloe vera jeli ile 1 kaşık Hindistan cevizi yağını yarım limon suyu ile karıştırıyoruz, Bu maskeyi cildimize sürüp 20 dakika kadar bekliyoruz iyice kuruduktan sonra SOĞUK su ile yıkıyoruz ve kurutuyoruz.bu maskemizi 5-6 gün arayla yapmanızda fayda vardır.

Siyah nokta temizleme maskesi tarifi: Küçük bir salatalığın kabukları soyulur ve dilimlenir bu salatalık parçaları blendırda küçültüldükten sonra üzerine 2 kaşık aloe vera jeli eklenir tekrar karıştırılır. 1 kaşık bal, 2 kaşık yoğurt ve yarım limon suyu eklenir tekrar karıştırılır, Hazır bulunan karışıma 2 kaşık kil ilave edilir ve macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırılır.. Artık elimizde yoğun bir karışım olmalı bu karışım kalınca bir şekilde cildimize yedirerrek sürüyoruz ve bekliyoruz. ortalama 15-20 dakika sonra Soğuk suyla yıkayıp kurutuyoruz. Bu maskeyi cildinizdeki noktaların durumuna göre haftada bir veya 2 haftada bir şeklinde uygulayabilirsiniz.

Kırışıklık önleyici maske tarifi:1 yumurta beyazını ve 3 kaşık aloe vera jelini bir blender ile 1 dakika kadar karıştırıyoruz. hazırlanan jel cildimize uygulanacak durumdadır. Maskeyi uygulayıp cildimizde gerilme hissini yaşayana kadar bekliyoruz. iyice kuruyup gerildiğinde bu süre ortalama 15 dakikayı bulabilir. Soğuk su ile yıkayıp cildimizi kuruluyoruz.5 gün arayla düzenli kullanılırsa faydasını görebilirsiniz.

Saç dökülmesini önleyen maske tarifi: 4 kaşık aloe vera jeli, 1 çay kaşığı tuz, 2 kaşık zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı kadar elma sirkesiniyle birlikte blenderda karıştırıyoruz. Çıkan karışımı saçlarımıza sürüyoruz ortalama 1-2 saat kadar bekledikten sonra yıkıyoruz. Saçlarınızdaki canlılığı görmeniz için ve dökülmelerin azalması için haftada bir uygulamanız uygun olacaktır.


Aloe Vera İle İlgili Merak Edilenler

Aloe Vera Herkes Kullanabilir mi ?

Evet. Cildinizde büyük bir problem yok ise doktorunuzun verdiği bir ilaç yok ise herkes için uygundur.

Aloe Vera Jeli Hangi Sıklıkla Kullanılır ?

Maskelerin kullanım alanları ve türlerine göre değişiklik göstermektedir.cildinizde bazı bölgelerde 2 gün arayla bazı bölgelerde ise haftada 1 kullanımı uygundur.saçlarda ise 2 haftada bir kullanılmaktadır.

Aloe Vera Jeli Nerden Bulunur ?

Aloe vera jelini kendi evinizde diktiğiniz bitkilerdende elde edebilirsiniz. fakat bu bitkiler bir süre sonra yetersiz kalacaktır bu sebeple aktar ve eczanelerde içinde aloe vera bulunan jel ve kremler bulabilirsiniz.

Aloe Veranın Zararları Nelerdir ?

Aloe vera sürekli ve yuoğun kullanımda vücut esansiyel elektrolit kayıplarına yol açabilir. Diyabet hastalarda,böbrek sorunları yaşayanlarda , chron ve ülseratif kolit hastalarında, hamile ve emziren kadınlarda, aloe vera kullanmadan önce doktorlarına görünüp detaylı bilgi almalarında fayda vardır.

Aloe Vera Maskesi Yüze Zarar Verir mi ?

Hayır. Eğer bilinen bir cilt probleminiz yok ise hiçbir zararı yoktur aksine çok yönden faydaları bulunmaktadır.

Aloe Vera Maskesi Saça Zarar Verir mi ?

Hayır. Aloe Vera saç boyaları bakım kremlerinin aksine kimyasal bulundurmadığı için saçlarınıza faydalı olacaktır.Yapılabilen saç maskeleri ile saçların canlılık kazanmasını sağlar ve dökülme sorunları ortadan kaldırır.


Video Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu