Sağlık

Ağız hastalığı Olanların koronavirüs riski daha yüksek

Ağız hastalığı Olanların koronavirüs riski daha yüksek

Ağız hastalığı

2019 yılının kasım ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19 ile ilgili çeşitli araştırmalar dünyanın her ülkesinde devam ediyor. Son olarak Katar, İspanya ve Kanada üniversitelerinin iştirakinde 600’e yakın hasta üzerinde yapılan incelemelerde,

diş eti hastalığı bulunan bireylerde korona virüsten dolayı mevt ihtimalinin diş eti rahatsızlığı olmayanlara göre 9 kat daha fazla olduğu tespit edildi.

Vefat ihtimalinin yanı sıra diş eti rahatsızlığı bulunan korona virüs hastalarında teneffüs desteği oranının 4 buçuk kat daha fazla görüldüğü ve ağır bakım oranının da 3 buçuk kat daha fazla olduğu belirtildi.

Ağız hastalığı Olanların koronavirüs riski
Ağız hastalığı Olanların koronavirüs riski

“Ağız Hastalığı Ölüm ihtimali 9 kat daha fazla”

Diş eti hastalığı olan ve Kovid-19 olumlu tanısı konmuş bireylerde vefat ihtimalinin 9 kat daha fazla olduğunu belirten Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Dt. Burak Hamzaçebi,

“Diş eti alanında bugüne kadar yapılan çalışmalarda bireylerin ağız bakımının, fırçalama alışkanlıklarının, diş ve diş eti bakımının, diş eti hastalıklarının değeri birçok sefer vurgulanmıştır. Günümüzde yapılan bu çalışmada ise korona virüs hastalarının orta ve ileri derecede diş eti hastalığıyla olan etkileşimine bakılmıştır.

Orta ve ileri derecede diş eti hastalıklarının Kovid-19’a bağlı komplikasyon riskini ve komplikasyon şiddetini değerli manada arttırdığı bu çalışmada bulunmuştur. Yaklaşık 600 hasta üzerinde yapılan bu çalışmada diş eti hastalığı olan ve Kovid-19 olumlu tanısı konmuş bireylerde vefat ihtimalinin 9 kat daha fazla olduğunu,

teneffüs desteği oranının 4 buçuk kat daha fazla görüldüğü ve birebir vakitte ağır bakım oranının da 3 buçuk kat daha fazla olduğu bulunmuştur” dedi.

Ağız hastalığı

“Ağız Hastalığı Kovid-19’un şiddetini arttığı gösterilmiştir”

Diş eti hastalığının korona virüse değerli oranda etkisinin olduğunu kelam eden Hamzaçebi, “Kovid-19’un şiddetini arttığı gösterilmiştir. Çalışma 2020 yılının şubat ve temmuz ayları ortasında Katar merkezli, İspanya ve Kanada üniversitelerinin ortaklaşa yürüttüğü bir çalışma.

Çalışmanın sonuçlarında diş eti hastalığı ve Kovid-19’u etkileyen sistemik faktörler veyahut sigara, diyabet hastalıkları üzere, yaş ve cinsiyet üzere faktörler de sınıflandırılmış ve diş eti hastalıklarının Kovid-19 üzerine etkileri araştırılmıştır.

Çalışma sonuçlarının bize gösterdiği diş eti hastalıklarının vücuttaki iltihabı durumu arttırabileceği ve korona virüs hastalığına bağlı olarak bu durumun şiddetlenip bir harika enfeksiyona yol açabileceği olmuştur” diye konuştu.

Ağız hastalığı

“Ağız Hastalığı ve Diş eti hastalığı toplumun yarısında görülüyor”

Diş eti hastalığının bulaşıcı bir hastalık olmamasına rağmen toplumun büyük bir kesitinde görüldüğünü belirten Hamzaçebi, “Zaten günümüze kadar yapılan çalışmalarda diş eti hastalığının tüm genel sıhhatimizi etkilediği sistemik hastalıklar yani diyabet, kalp hastalığı üzere hastalıklarda değerli ehemmiyette rol oynadığı gösterilmiştir.

Diş eti hastalıkları dünya genelinde toplumun yüzde ellisinde hafif ve orta derecede ve yüzde onunda da ileri derecede görülen bir hastalık. Aslında bulaşıcı olmayan bir hastalığa göre bu oranlar çok yüksek oranlar. Toplumun neredeyse yüzde altmışında farkında olmadan veyahut birtakım belirtilerle kendini göstererek hastalarımızda mevcuttur.

Bu çalışma bize gösteriyor ki vefat oranının vefat ihtimalinin dokuz kat fazla olması pandemi bölümünde diş ve diş eti sıhhatinin pahasını bize göstermiştir” diye konuştu.

Ağız hastalığı

“Ağız Hastalığı olan Diş eti hastalığı birçok hastalığın tetikçisi”

Kanser, şeker, tansiyon ve diyabet üzere birçok hastalıkta diş eti hastalığının etkileri olduğuna değinen Hamzaçebi, “Diş eti hastalığının ayrıyeten sistemik yani genel sıhhat üzerine olumsuz etkileri mevcut. Şeker hastalığı yani diyabet, hipertansiyon, kronik böbrek hastalığı, pnömoni ve kanser üzere hastalıklarda da diş eti hastalığının etkileri bugüne kadar yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

Özellikle Covid-19 komplikasyon riskini azaltmak için bu bölümde ağız bakımının genel sıhhat teklifleri ortasında katiyen yer almasını biz diş tabipleri olarak savunuyoruz.

Çünkü ağız içerisindeki patojenik bakteriler teneffüs yoluyla akciğerlere kadar ulaşabilir, bu bölgeyi etkileyebilir ve Kovid-19’un komplikasyonları ile birlikte hastalığın seyrini kıymetli manada şiddetlendirebilir” kelamlarını kullandı.

Ağız hastalığı

“Sigara diş eti hastalığını 4 kata kadar arttırıyor”

Sigaranın ağız hastalığı sıhhatinin baş düşmanı olduğunu ve diş eti hastalıklarını 4 kata kadar arttırdığını söyleyen Hamzaçebi, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Sigara kullanımı diş eti hastalıklarının şiddetini 4 kata kadar arttırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir bilgi.

Biz o yüzden bize gelen hastalarımıza katiyetle sigarayı bırakmakla alakalı da vakit ayırıyoruz ve sigarayı bıraktırmaya çalışıyoruz. Çünkü sigara kullanan hastalarda diş eti hastalığının seyri, diş eti hastalığı tedavisine verilen karşılık çok değerli manada etkilendiği için bizim tedavimizi, hastalığın gidişatını da etkileyen bir faktör.

O yüzden sigaranın özellikle Kovid-19 üzerine de dolaylı olarak etkisi bu halde bu veriler ile güncellenmiş oluyor. Sigaranın değerli manada diş ve diş eti sıhhatine ziyanlı bir etkisi vardır.

El hijyeni, dezenfektan kullanımı, kolonya kullanımı değerli manada arttı. Bu natürel ki olumlu bir şey lakin pandemi ile birlikte biraz ağız bakımında eksiklikler, kişinin ferdi bakımı, fırçalama alışkanlıkları biraz geri plana atılmıştı. Bu çalışma ile birlikte de bu durumun ehemmiyeti tekrardan açığa kavuşmuş oldu.

Özellikle bu dönemde bireylerin katiyen ağız bakımına dikkat etmeleri, fırçalama alışkanlıklarını arttırmaları, nasıl elimizi kolonya ile dezenfekte ediyorsak, dezenfektan kullanıyorsak, elimizi sabunla yıkıyorsak tıpkı halde fırçamızı, macunumuzu tertipli aralıklarla değiştirip

günde en az iki sefer olacak formda şahsî ağız bakımına dikkat etmemiz muhakkak gerekiyor. Unutmayın ki sıhhat öncelikle ağızda başlar” dedi.

ağız hastalığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu