Cinsel Sağlık

Adet Döneminde Cinsel İlişki Nasıl Olmalı ? 2021

Cinsel İlişki Adet Döneminde Nasıl Olmalı ?

Adet Dönemi Kadınların her ay periyodik olarak yaşadıkları regl dönemi zaman zaman bazı soru işaretleri doğurabilmektedir. Özellikle partneri olan kadınların bu dönemlerde kafa karışıklığı yaşamları oldukça normaldir. Nitekim bu dönemde kafa karışıklığı yaşayan taraf sadece regl sürecinde olan kadın değildir.

Kadının partneri de aynı şekilde bu kafa karışıklığını yaşamaktadır. Söz konusu bu kafa karışıklığı ise adet döneminde cinsel ilişki konusuna aittir. Bu dönemde cinsel ilişki yaşanır mı yaşanmaz mı pek çok kişi tarafından cevapsız kalmaktadır.

Bu sorunun bu şekilde cevapsız kalması ise bu durumda kafa karışıklığının yaşanmasına devam edilmesini sağlamaktadır. Öte yandan bu konuda partnerler de bazı zamanlar fikir ayrılılarına düşmektedirler. Bir taraf isterken diğer taraf bu duruma daha mesafeli olabiliyor. Bu bağlamda ise partnerlerin regl dönemi sürecinde cinsel ilişki yaşama konusunda aynı fikirde olması önemlidir.

Adet döneminde cinsel ilişkinin faydaları

Adet dönemi kadınların kramplar ile rahatsızlık yaşadığı bir dönemdir, bu sorun rahmin kasılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Adet döngüsünde yaşanacak orgazm krampları bir nebze rahatlatabilir. Çünkü, orgazm esnasında rahim kasılarak gevşer. Bu gevşeme ile, yaşanan kramplarda rahatlama yaşanabilmektedir.

Adet Dönemi

Adet döneminde cinsel ilişkinin zararları

Regl dönemi cinsel ilişki sorunları oldukça yaygındır. İlişkilerin sağlıklı olması açısından anlayış ve hoşgörü oldukça önemlidir. Partnerlerin sağlıklı bir ilişki yürütebilmeleri ise ilişkilerinin dinamiklerine bağlıdır. Önemli ilişki dinamiklerinden biri olan cinsel ilişki ise ikili ilişkilerin olmazsa olmazıdır.

Ancak bu olmazsa olmaz olan cinsel ilişkinin bazı zamanlar oldukça dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Söz konusu olan bu zamanlar ise kadınların her ay düzenli bir şekilde yaşamakta olduk regl dönemledir. Regl döneminde cinsel ilişki yaşanması ya da yaşanmaması gerekiyor diye bir kriter elbette yoktur. Bu noktada bu partlerin verebileceği bir karardır.

Ancak bu dönemde yani adet döneminde cinsel ilişkinin zararları ve bu zararların ne derecede olabileceğinin farkında olmak gerekir. Regl dönemi süresinde cinsel ilişki yaşamak pek sağlıklı değildir. Bunun en temel sebebi ise hijyen faktörünün ve bu dönemde kadının çok daha hassas olmasından kaynaklanmaktadır.

Hijyen açısından oldukça problemli olan regl dönemi mikrop ve enfeksiyon bulaşma riski diğer dönemlere nazaran çok fazladır. Bu sebeple bu dönemde cinsel ilişki yaşanması tavsiye edilmemektedir.

Adet döneminde cinsel ilişkinin erkeğe zararları

Kadınların döngüsel olarak yaşadıkları regl dönemi sürecinde cinsel ilişki yaşamak istemeleri oldukça doğal bir durumdur. Ancak bu dönemde erkekler kadınlar kadar istekli olmayabiliyor. Erkeklerin bu kadar istekli olmamalarının başlıca sebebi ise bu dönemde cinsel ilişki yaşanması halinde bir zararı olup olmama konusunda şüphede kalmalarındadır.

Adet döneminde cinsel ilişkinin erkeğe zararları aslında düşünüldüğü kadar fazla ve ciddi değildir. Bu dönemde cinsel ilişkide dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hijyendir. Hijyen noktasında gerekli önlemler alındığı ve dikkat edildiği sürece cinsel ilişki yaşamakta erkek için bir zarar yoktur. Regl döneminde cinsel ilişki yaşamak için erkelerin alması gereken önlemler ise;

  • Prezervatif kullanmak
  • Cinsel ilişkiden önce kadın ve erkeğin duş alması
  • Yoğun kanama olup olmamasına dikkat etmek

Adet döneminde cinsellik

Adet döneminde cinsel ilişkinin kadına zararları

Regl döneminde kadınların hormonlarının değişimlerinden dolayı cinsel ilişki için istekli olmaları oldukça normaldir. Ancak bu dönemde kadınların cinsel ilişki yaşamlarında bazı sıkıntılar olabilmektedir. Adet döneminde cinsel ilişkinin kadına zararları ise şöyledir;

  • Kadının rahim ağzı kanalları açık olduğundan dolayı kadının enfeksiyon ve cinsel yollarla hastalık kapma riski çok daha yüksektir.
  • Adet kanaması sebebiyle karın bölgesinde normalden daha fazla kasılma ve ağrı yaşanır.
  • Hijyen kurallarına uyulmadığı takdirde bulaşan mikroplar yumurtalıklara kadar gidebilir ve birçok sağlık sorununa yol açabilir.
  • Regl döneminde kadının istekli oluşu kadar isteksiz olabilmesi de ani ruhsal değişimlere bağlı olarak değişebildiğinden psikolojik açıdan olumsuz etkilenebilir kadın.

Adet döneminde kadınları anlamak

Regl Döneminde Kadınlar

Kadınların en fazla duygu durumu farklılıkları yaşadıkları dönem regl dönemidir. Bu süreçte bazen gergin, sinirli ve yorgun hissedilebilir. Kadınların duygu durumlarının sıklıkla değiştiği regl dönemi bazen de tam olarak ne istediklerini bilemez haldedirler.

Tatlı: Kadınlar regl dönemi en çok tatlıya ihtiyaç duymaktadır. Hormonların da göstermiş olduğu etki ile beraber daha fazla çikolata ve tatlı türevleri tüketmek isterler. Kadınların adet dönemi için onların mutlu olması için çikolata ve tatlı alınarak mutlu edilebilir.

Destek ve Anlayış: Regl dönemi süreci duygusal ve hassas bir süreçtir. Kadınlar bu dönemde ilgi ve anlayışa ihtiyaç duymaktadır. En sakin kadının bile adet dönemi sinirli ve gergin geçebilir. Fırtına süreci denilen bu süreçte kesinlikle destek ve anlayış en önemli etkendir.

Cinsel İlişki: Adet döneminde olan kadınlar sevişmek isteyebilir. Erkeklerin bazıları regl dönemi için kadınların yasaklı bir dönemde olduklarını düşünürler fakat kadınlar bu dönemde daha fazla ilgiye ve şefkate ihtiyaç duyarlar.

Her kadın adet döneminde cinsel ilişkiye girmek istemeyebilir. Özellikle adet dönemi sürecinde olan kadının sarılmaya ve onu iyi hissettirecek sözlere ihtiyacı vardır.

Dinlenmek: Bu süreçte kadınlar kendilerini yorgun ve bitkin hissedebilir. Özellikle adet sancısı olanlar için daha da yorucu geçer. Ev işi yapmak istemeyebilir hatta sadece yatakta kalıp dinlenmek isteyebilir.

Bu süreçte kadınlara karşı anlayışlı olunmalı ve gerekirse ev işlerinde de yardımcı olunması gerekir.

Duygusallık: Normalde romantik anları sevmeyen kadınlar bile adet döneminde duygusallık ister. Regl dönemi oldukça garip bir süreç olsa da bunun biyolojik bir olay olduğu unutulmamalı ve anlayışla karşılanmalıdır.

Bu Video Acıbadem Sağlık Grubu Kanalından Alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu