Sağlık

8 Adımda vücuttaki ödemi atın

vücuttaki ödemi atın

Hafta sonu kısıtlamalarından ötürü konutta geçirdiğimiz vakitlerde, ailece yapılan en büyük aktiflik birlikte paylaşılan sofralar oldu. Yeni tanım denemeleri ve çocuklarla birlikte geçirilen mutfak paylaşımları, damak tadımıza hitap ederken hareketliliğimizin sınırlanmış olmasıyla vücudumuza istem dışı yüklemeler yapıyor.

Ödemden Nasıl kurtulurum ?

İnsan vücudunun takribî yüzde 60’ı sudan oluşur.vücuttaki ödem Beden fazla suyu atamadığı ve dokularda çok akışkan birikmesi gidişatında vücutta birtakım şişlikler oluşur. İşte oluşan bu vaziyete vücudun su yakalaması ödem denilmektedir. Vücutta su yakalanmasının ehemmiyetli bir tıbbi vaziyetin neticeyi olmadığı gidişatlarda ödem değişik prosedürlerle, hızlı ve basit bir şekilde vücuttan uzaklaştırılabilir.

Hafif derecede ödemin nedenleri;

– Şiddetli, uzun periyodik protein eksikliği. Diyetinizde uzun müddet çok protein eksikliği (eksikliği) sıvı birikimine ve ödeme neden olabilir.

-Tek bir durumda çok uzun müddet oturmak yahut kalmak

-Çok fazla tuzlu yemek yemek

-Adet öncesi belirti ve semptomlara sahip olmak

Hamile olmak

Ödem İleri derece ödemin mümkün nedenleri ortasında ise sirkülasyon sistemindeki meseleler, yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar ve kortizol kullanımı, kronik venöz yetmezliği, siroz, yetersiz lenfatik sistem, konjestif kalp yetmezliği ve böbrek hastalığı üzere kronik sıhhat sıkıntıları yer alır.

vücuttaki ödem

Bedendeki ödem nasıl anlaşılır

Çoklukla birinci olarak ekstremitelerin şişmesiyle fark edilir. Su tutulmasının fizikî belirtileri ortasında en belirgini şişmiş ayak bilekleri ve kısa bir mühlet içinde açıklanamayan kilo alımı yer alır. vücuttaki ödem  Ödemi anlamanın en kolay yolu, başparmağınızı kullanarak ayağa, ayak bileğine yahut baldıra yavaş ve sabit bir basınç uygulayarak yavaşça bastırmaktır. Ödem varsa ciltte bir çukurluk görünecektir.

İşte, ödem atmanın yolları;

1.Daha az tuz tüketin. Tuz, sodyum içermektedir. Sodyum bedendeki suya bağlanarak hücrelerin hem içindeki hem de dışındaki sıvıların istikrarının korunmasına yardımcı olur. Birçok işlenmiş besin üzere tuz içeriği yüksek yemekler yenildiğinde bedeniniz su tutabilir. Aslında bu besinler diyetteki en büyük sodyum kaynağıdır. Ödemi azaltmak için sodyum alımını kısıtlamak gereklidir.

2.Magnezyum alımını artırın. Magnezyum çok değerli bir mineraldir. Bedenin çalışmasını sağlayan 300’den fazla enzimatik tepkide rol oynamaktadır. Dahası magnezyum alımını artırmak, ödemi azaltmaya yardımcı olmaktadır. Yakın vakitte Amerika’da yapılmış olan bir çalışma, adet öncesi sendromu (PMS) olan bayanlarda günde 200 mg magnezyum alımının ödemi azalttığını gözlemlemiştir.

PMS’li bayanlarda yapılan öbür farklı çalışmalar da emsal sonuçlar bildirmiştir. Yenilebilecek en güzel magnezyum kaynakları ortasında fındık, tam tahıllar ve bitter çikolata ve yeşil yapraklı sebzeler bulunur.

3.B6 vitamini alımını artırın. B6 vitamini kırmızı kan hücrelerinin oluşumu sürecinde değerli bir yer almaktadır. B6 vitamininin de tekrar bayanlarda görülen adet öncesi sendromu (PMS) ödemi azalttığı gösterilmiştir. B6 vitamini istikametinden varlıklı besinler ortasında muz, patates ve ceviz bulunur.

4.Potasyum açısından güçlü yiyecekler tüketin. Potasyum, bedende değerli fonksiyonlara hizmet eden bir mineraldir. Örneğin hudut sistemindeki iletilerin beyefendisine iletilmesini sağlamaktadır. Ayrıyeten kalp sıhhatine da yararı vardır. Potasyum, sodyum düzeylerini düşürerek ve idrar üretimini artırarak ödemi bu yollarla azaltmaya yardımcı olmaktadır. Muz, avokado ve domates potasyum oranı yüksek yiyeceklere örnektir.

5.Karahindiba tüketimine beslenmenizde yer verin. Karahindiba evvelce beri doğal idrar söktürücü (diüretik) olarak kullanılan bir bitkidir. Doğal diüretikler, daha sık idrara çıkmayı sağlayarak su tutmayı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Yapılmış olan bir çalışmada, 17 istekli 24 saatlik bir müddet boyunca üç doz karahindiba yaprağı ekstresi aldıktan sonraki günlerde gönüllülerde sıvı alımı ve çıkışı takipleri gözlendikten sonra idrar ölçülerinde değerli bir artış bildirilmiştir.

Bu çalışma az sayıda bireyle yapılmış olmasına karşın sonuçlar, karahindiba özünün tesirli bir idrar söktürücü olabileceğini gösteriyor. Karahindibayı bilhassa çay biçiminde tüketebiliriz.

6.Buharda haşlanmış kuşkonmazı sofralarınızdan eksik etmeyin. Kuşkonmaz, ödemin tedavisinde en yararlı besinler ortasındadır. Kuşkonmaz doğal bir idrar söktürücü olmasının yanı sıra bedeninizdeki fazla sıvıyı harekete geçirerek yeniden bedende bir detoks tesiri yaratır.

Kuşkonmaz, potasyum, protein, fosfor, K vitamini, folat, C vitamini, A vitamini, tiamin, riboflavin ve manganez başta olmak üzere harika bir lif ve mineral kaynağıdır. Sodyum içeriği epey düşük olan kuşkonmaz bilhassa romatizmal durumlar ve adet öncesi sendromla bağlantılı ödemin tedavisinde epeyce başarılı besinlerimiz ortasındadır.

7.Rafine karbonhidratlardan kaçının. Rafine karbonhidrat tüketimi, kan şekerinde ve insülin düzeylerinde ani artışlara neden olmaktadır. Yüksek insülin düzeyleri, böbreklerde sodyumun tekrar emilimini artırarak bedeninizin daha fazla sodyum tutmasına neden olmaktadır. vücuttaki ödem  Bu da, vücuttaki ödem  bedeninizde daha fazla sıvı hacmine yol açar. Rafine karbonhidratlara örnek verecek olursak, işlenmiş şeker olan sofra şekeri ve tekrar beyaz un rafine karbonhidratlara en âlâ örneklerdir.

8.Hareketinizi artırın ve idman yapın. Yalnızca yürümek ve biraz hareket etmek, bacaklar üzere kimi bölgelerde sıvı birikimini azaltmada tesirli olmaktadır. Şişmiş ekstremiteleri hareket ettirmek şişliği azaltır ve ödemi hafifletir. Bisiklete binme ve yürüme üzere aktiviteler de kas sistemini aktive ederek ayak bileklerindeki ve bacaklardaki tüm suyu yahut başka sıvıları dışarı pompalamaya yardımcı olmaktadır. vücuttaki ödem  Fizikî idman tıpkı vakitte kan damarlarının genişlemesine yardımcı olarak ödemin bedenden atılmasını kolaylaştırır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu